БГ трекинг и Екстрем спорт Шамони 2023
Димо и Люси от Екстрем спорт с българският професионален планински водач Евгени Динчев от БГ трекинг на 5 дни трекинги в района на Шамони със страхотни панорами към Монблан - 4810 м и Савойските Алпи, в периода 29 юли – 6 август 2023 г.
Ето какво препоръча професионалният водач Евгени Динчев като екипировка за трекинги в Савойските Алпи:
2. Студо и ветроустойчив панталон
3. Полар
5. Ръкавици
10. Дъждобран, облекло против дъжд
11. Дрехи за преобличане.
12. Шише за вода.
Тръгнахме рано сутринта в събота с два буса от пл.”Руски паметник” в София. Групата беше от София, Русе, Търговище, Бургас, Габрово. През Сърбия и Хърватска пристигнахме вечерта при пещерата Постойна в Словения.
В неделя минахме през Северна Италия и тунела Монблан. Тунелът е дълъг 11,6 км. Влязохме от Италия и излязохме във Франция след дълго чакане от италианска страна. Вечерта пристигнахме в Шамони /Франция/ и се настанихме в хостел Шамониард Волант.
1 ден - От Бел Вю до връх Прарион - понеделник.
С колите стигнахме до селцето Ле Зуш. Оттам с кабинков лифт до Бел Вю и пеша до връх Прарион /около 2000м/, откъдето по принцип се открива невероятна панорама към Монблан и околните върхове, ако има видимост. Ние нямахме късмет да видим Монблан 1-ят ден. Слязохме до лифта и се прибрахме обратно в Шамони. Следобеда излязохме на разходка в Шамони и Евгени Динчев ни показа курортното селище и ни разказа историята за първото качване на връх Монблан. В Шамони има два паметника. Единият е на д-р Пакард, а другият на Жак Балма и Бенедик дьо Сьосюр. Всъщност местния жител Жак Балма е придружил д-р Пакард в изкачването на Монблан, но тогава не са го приели с почести като първи изкачил се. Докато когато Жак Балма е придружил Бенедик дьо Сьосюр, който е местен жител е имало много топло посрещане. Първо е построен паметника на Бенедик дьо Сьосюр и 100 години по-късно паметника на д-р Пакард. Най-интересно е, че първата жена, качена на Монблан е готвачка, която насила са я качили за да има в историята първата жена, която се е качила на Монблан.
Шамони/ Монблан е родината на алпинизма. Тук има елитно учебно заведение, известно в цял свят, в което се обучават планински водачи за цял свят.
2 ден - От Пра до хижа Cheserys и Белите езера - вторник.
Отидохме до Пра и оттам с лифт до станция Флежер. Пешеходен обиколен преход през Бялото езеро около 5-6 часа. Нашите Рилски езера по нищо не отстъпват на Белите езера в Савойските Алпи. Под едни скали видяхме семейство мармоти. Качихме се до хижа Cheserys, където духаше много силен вятър. Хапнахме по една зеленчукова супа, която я сервираха с крутони и парче френски кашкавал. Прибирахме се в Шамони по същия начин.
3 ден - От Льо Тур до връх Льо Кроа дьо фер /2343м/ - сряда.
С колите отидохме до Льо Тур и после с лифт до станция Шармийон на високопланинското плато Балма. Пешеходен преход 5-6 часа, като се влиза в Швейцарска територия по пътеката на Хамо де Триент. Минахме през швейцарската хижа Col de la Forclaz и се изкачихме до красивия връх Льо Кроа дьо фер /2343м/. Там си направихме групова снимка с тениски с щампа на Монблан. На връщане минахме през швейцарски краварник. Но вместо да си купим домашно сирене и мляко там се оказа, че има ресторант. Видяхме по поляните и швейцарски и френски крави, които са по-ниски и едри от нашенските крави. Прибрахме се до колите пеша, тъй като спряха лифта поради силен вятър по една лека пътека надолу за 40 мин. от лифтовата станция.
4 ден - До Монтанвер и Ледената пещера - четвъртък.
Със зъбчатата железничка (изключително ефектно влакче, което качва баира без проблем) до последната гаричка Монтанвер, на близо 2000 м надм.вис. Оттук се открива невероятна панорама към ледника Мер дьо глас, върховете Гранд Жорас, Дрю, Монт дьо Верт, Иглите на Шамони, Зъбът на Жан и др. Преход до Льо Сигнал /2200м – панорамна точка/ по един път и слизане по друг, за около 3-4 часа. Посетихме Ледената пещера. Изключително красива. Всяка година се прави наново, защото ледника се движи и няма как да се съхрани. До нея се достига с кабинка и след това по безброй метални стълби. Ледника Мер дьо глас се вижда много добре. Покрит е с изключително много камъни, паднали от скалите. Посетихме и музея на ледниците, в който може да се изгледа филмче за историята на ледниците. Върнахме се обратно с железничката до Шамони. Някои от групата успяха този ден да се качат с лифта до Бреван -2550 м и да направят панорамни снимки там.
5 ден - До Егюи дьо Миди/3850 м/ - петък.
Рано сутринта се качихме с лифта до Егюи дьо Миди -3850 м - най-високата точка, до която може да се стигне с лифт. Времето в Шамони не беше обещаващо - имаше мъгла и валеше дъжд. Но горе беше чисто и слънчево. Там си направихме купчина разкошни снимки на фона на Монблан 4810 м. Качихме се на всички възможни панорамни площадки, включително и на една стъклена площадка, изнесена върху скалите. Всички бяхме много щастливи!
В събота тръгнахме да се прибираме към България. Спахме на Постойна. И на следващия ден късно вечерта пристигнахме в София.
За тези трекинги не се изисква специална предварителна физическа подготовка, както за изкачването на Монблан.
Трекингите не са трудни.